Dekoracyjne misy i patery – wisienka na torcie w aranżacji wnętrz

Stolik przy kominku na nim kamienna patera z orzechami.
Rettangolo antico – nastrojowo

Kamienne naczynia to początki naszej cywilizacji. A za tym idą epoki,  pokolenia doświadczeń w ich produkcji. A więc prosta konkluzja – ponadczasowe. Odporne na przelotne trendy, kapryśną modę, ostatnio zmieniającą się w aranżacji wnętrz niemal tak szybko, jak sezonowe kolekcje ubrań. Czy w takim wypadku nie są nudne, opatrzone, banalne?

Kamienna owalna misa na niej na niej podany świeży pokrojony chleb.
Upieczone, chrupiące, pięknie podane

Ponadczasowy design, elegancka prosta forma to najlepsze argumenty na NIE! Kamienne patery są doskonałym dopełnieniem zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza a naturalne materiały doskonale odnajdują się w każdej epoce i w każdym czasie. Te, które znajdziecie w Granitowej Galerii wykonane są w 100% z kamieni naturalnych, bez klejów, łączeń, spoiw. Kamień jak wszystkie naturalne materiały – szlachetnie się starzeje, więc nawet po latach, nadgryziony zębem czasu będzie się godnie prezentował. Do wykonania mis wyjątkowo wdzięcznym materiałem okazał się wapień egipski – ciepły, subtelny kolor, struktura pozwalająca na różne opcje wykończenia. Jedną z moich ulubionych powierzchni pater jest antico. Patera o takiej fakturze nie jest tak zobowiązująca jak poler. A wygląda wyjątkowo ujmująco. Piasek, później szczotka i ostre krawędzie delikatnie łagodnieją, tworzą się przyjemne w dotyku, górki, wgłębienia, nierówności.

Kamienne patery z owocami
Rettangolo, rotondo antico

Ktoś powie – okay, ale żeby taką solidną kamienną paterę postawić na komodzie czy stole, trzeba mieć wyjątkowo mocne meble, które ten ciężar wytrzymają. I tu niespodzianka – dobry projekt i nowoczesne maszyny, pozwalają uzyskać wyjątkową lekkość formy. Dzięki najnowszym technologiom obróbki kamienia, możemy zdziałać bardzo wiele. Choć ostatnie „słowo” i tak należy do kamieniarzy – to oni ręcznie wykańczają każdą jedną paterę, nadają ostateczną fakturę, ostateczny kształt. To dzięki temu nie wyglądają one jak seria identycznych klonów. Nawet jeżeli pierwotny wzór jest taki sam, to ostatecznie nie ma dwóch identycznych mis, bo nie ma dwóch identycznych kawałków kamieni, każdy jest trochę inaczej użylony, nieco inaczej poddaje się dłoniom wprawionego rzemieślnika.

Kamieniarz ręcznie szlifujący misę z kamienia.
Tradycyjne rzemiosło, ręczne wykończenie – granitowa rotondo w szlifie

Jeszcze nasze pięć groszy dorzucane do ekologii – nie sposób bowiem pominąć bardzo głośnych ostatnio haseł: Zero Waste czy minimalizacja śladu węglowego. Całe szczęście, że zwraca się na to coraz większą uwagę. Oczywiście – nie można się dać zwariować i niektóre kwestie przeskoczyć trudno, ale równowagę warto zachować i dbać o środowisko możliwie jak najlepiej. Masowa produkcja w odległych zakątkach świata, gdzie produkt musi przebyć tysiące kilometrów, zanim dotrze do klienta, tony poprodukcyjnych śmieci i odpadów. Tego można uniknąć. W przypadku mis i pater GG projekty powstały w polskich pracowniach, wykonywane są w polskiej, rodzinnej firmie kamieniarskiej. A  do ich wykonania użyty został materiałów pozostały w wyniku produkcji innych elementów budowlanych. Ale nie obawiajcie się, to nie są śmieci czy odpadki. To pełnowartościowy, najwyższej jakości kamień, jedynie jego wymiary nie pozwalają wykorzystać go do produkcji wielkogabarytowych elementów. A my po prostu skarby ziemi staramy się wykorzystać do maximum.

Kamienna misa pełna czereśni.
Czereśnie pysznią się w rotondo antico

Współcześnie tworzone misy czy patery to nie obiekt muzealny, jak te sprzed tysięcy lat, ale produkt użytkowy. Nie mogą więc wchłaniać wszystkiego, co się na nich znajdzie. Żeby tak się stało, muszą być zaimpregnowane, koniecznie środkami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością. Śmiało możemy je więc traktować jako patery na owoce, słodycze czy ciasta. Oczywiście nie będziemy w nich mieszać sałatek polanych sosem, oliwą czy co najgorsze dla wapieni – octem. Chociaż oliwę raczej przetrwałyby bez uszczerbku, ale ocet, sok z cytryny – tego testu nie przejdą choćby były zaimpregnowane kosmicznymi środkami!

Kamienne patery z owocami i orzechami na kawowych stolikach, w tle kobieta na kanapie z kieliszkiem wina

To tylko kilka konkretów – argumentów za tym, że kamienne patery doskonale sprawdzą się w domowych czy publicznych przestrzeniach – zarówno w ciepłych, klasycznych jak i nowoczesnych, industrialnych aranżacjach. Na szczęście jesteśmy tak skonstruowani, że nie tylko względy praktyczne kierują naszymi wyborami. Nasz wewnętrzny esteta bardzo często upomina się o swoje. Chce się otaczać przedmiotami pięknymi, szlachetnymi, wyjątkowymi i my, w swojej cudownej próżności staramy się na to jego wołanie odpowiadać. Bardzo mądry człowiek powiedział kiedyś, że w zasadzie długo można by mówić o tym czy w konkretnym zastosowaniu kamień jest bardziej czy mniej praktyczny, mniej czy bardziej wytrzymały, czy jest droższym, czy tańszym rozwiązaniem. Ale tak naprawdę to tylko drugorzędne argumenty. Kamień jest pożądany, bo jest sexi, każdy, go dotyka, głaska, nie kryjąc subtelnego mmm… i odgłosów zachwytu. I to jest główny argument dla którego chcemy go mieć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram