Przejdź do treści

Dekoracyjne misy i patery – wisienka na torcie w aranżacji wnętrz

Stolik przy kominku na nim kamienna patera z orzechami.
RETTANGOLO ANTICO – nastrojowo przy kominku

Kamienne naczynia to początki naszej cywilizacji. A za tym idą epoki,  pokolenia doświadczeń w ich produkcji. A więc prosta konkluzja – są ponadczasowe. Odporne na przelotne trendy, kapryśną modę, ostatnio zmieniającą się w aranżacji wnętrz niemal tak szybko, jak sezonowe kolekcje ubrań. Czy w takim wypadku nie są nudne, opatrzone, banalne?

Kamienna owalna misa na niej na niej podany świeży pokrojony chleb.
Upieczone, chrupiące, pięknie podane – kamienna misa OVALE

Ponadczasowy design, elegancka prosta forma to najlepsze argumenty na NIE! Kamienne patery są doskonałym dopełnieniem zarówno klasycznego, jak i nowoczesnego wnętrza a naturalne materiały doskonale odnajdują się w każdej epoce i w każdym czasie.

Misy kamienne – co w nich urzeka?

Te, które znajdziecie w Granitowej Galerii wykonane są w 100% z kamieni naturalnych, bez klejów, łączeń czy spoiw. Kamień jak wszystkie naturalne materiały – szlachetnie się starzeje, więc nawet po latach, nadgryziony zębem czasu będzie się godnie prezentował. Na przykład kamienna patera ROTONDO ANTICO RANT wykonana została z wyjątkowo wdzięcznego materiału, jakim okazał się wapień egipski – ciepły, subtelny kolor, struktura pozwalająca na różne opcje wykończenia. Jedną z moich ulubionych powierzchni pater jest antico. Patera o takiej fakturze nie jest tak zobowiązująca jak poler, a wygląda wyjątkowo ujmująco. Piasek, później szczotka i ostre krawędzie delikatnie łagodnieją, tworzą się przyjemne w dotyku, górki, wgłębienia, nierówności.

Kamienne patery z owocami
Misy kamienne RETTANGOLO, ROTONDO

Misy granitowe – czy aby nie za ciężkie? 🙂

To dość powszechne przekonanie – że kamień jest ciężki i kropka. Więc pewnie niejeden powie – okay, no żeby taka solidna kamienna patera mogła stanąć na komodzie czy stole, trzeba mieć wyjątkowo mocne meble, które ten ciężar wytrzymają! I tu niespodzianka – dobry projekt i nowoczesne maszyny, pozwalają uzyskać wyjątkową lekkość formy. Dzięki najnowszym technologiom w obróbce kamienia, możemy zdziałać bardzo wiele i zapewniam, że kamienna misa dla po prostu okaże się zaskakująco… nie ciężka 😉 a jej forma ujmująca i delikatna. A tym, którzy nie ufają do końca maszynom i wolą hand made powiem w tajemnicy 😉 że ostatnie „słowo” i tak zawsze należy do kamieniarzy – to oni ręcznie wykańczają każdą jedną paterę, nadając ostateczną fakturę, ostateczny kształt. Technologie to jedno ale tylko dzięki człowiekowi – świetnemu fachowcowi, nie wyglądają one jak seria identycznych klonów. Nawet jeżeli pierwotny wzór jest taki sam, to ostatecznie nie ma dwóch identycznych mis, bo nie ma dwóch identycznych kawałków kamieni, każdy jest trochę inaczej użylony, ma odmienny kolor czy strukturę, a przez to nieco inaczej poddaje się dłoniom wprawionego rzemieślnika.

Kamieniarz ręcznie szlifujący misę z kamienia.
Tradycyjne rzemiosło, ręczne wykończenie – granitowa ROTONDO w szlifie

Kamienna patera a środowisko

Jeszcze nasze pięć groszy dorzucane do ekologii . Nie sposób bowiem pominąć bardzo głośnych ostatnio haseł: Zero Waste czy minimalizacja śladu węglowego. Całe szczęście, że wielu zwraca na to coraz większą uwagę. Oczywiście – nie można się dać zwariować i niektóre kwestie przeskoczyć trudno, ale równowagę warto zachować i dbać o środowisko możliwie jak najlepiej. Masowa produkcja w odległych zakątkach świata, gdzie produkt musi przebyć tysiące kilometrów, zanim dotrze do klienta, tony poprodukcyjnych śmieci i odpadów. Tego można uniknąć. Kamienne misy i patery GG zaprojektowane zostały w polskich pracowniach, wykonywane są w polskiej, rodzinnej firmie kamieniarskiej. A  do ich wykonania użyliśmy materiałów pozostałych w wyniku produkcji innych elementów budowlanych. Nie obawiajcie się jednak, że są to śmieci czy odpadki. To pełnowartościowy, najwyższej jakości kamień, jedynie jego wymiary nie pozwalają wykorzystać go do produkcji wielkogabarytowych elementów. A my po prostu skarby ziemi staramy się wykorzystać do maximum.

Kamienna misa pełna czereśni.
Czereśnie pysznią się w ROTONDO ANTICO

Współcześnie tworzone misy czy patery to nie obiekt muzealny, jak te sprzed tysięcy lat, ale produkt użytkowy. Nie mogą więc wchłaniać wszystkiego, co się na nich znajdzie. Żeby tak się stało, muszą być zaimpregnowane, koniecznie środkami przeznaczonymi do kontaktu z żywnością. Śmiało możemy je więc traktować jako patery na owoce, słodycze czy ciasta. Oczywiście nie będziemy w nich mieszać sałatek polanych sosem, oliwą czy co najgorsze w przypadku mis z wapieni – octem. Oliwę raczej przetrwałyby bez uszczerbku, ale ocet, sok z cytryny – tego testu nie przejdą choćby były zaimpregnowane kosmicznymi środkami!

Kamienne patery z owocami i orzechami na kawowych stolikach, w tle kobieta na kanapie z kieliszkiem wina
Kamienne patery w salonie

Nie jesteś jeszcze do końca przekonany?

Cóż przedstawiłam tylko kilka konkretów – argumentów za tym, że kamienne patery doskonale sprawdzą się w domowych czy publicznych przestrzeniach – zarówno w ciepłych, klasycznych jak i nowoczesnych, industrialnych aranżacjach. Na szczęście jesteśmy tak skonstruowani, że nie tylko względy praktyczne kierują naszymi wyborami. Nasz wewnętrzny esteta bardzo często upomina się o swoje. Chce się otaczać przedmiotami pięknymi, szlachetnymi, wyjątkowymi i my, w swojej cudownej próżności staramy się na to jego wołanie odpowiadać. Bardzo mądry człowiek powiedział kiedyś, że w zasadzie długo można by mówić o tym czy w konkretnym zastosowaniu kamień jest bardziej czy mniej praktyczny, mniej czy bardziej wytrzymały, czy jest droższym, czy tańszym rozwiązaniem. Ale tak naprawdę to tylko drugorzędne argumenty. Kamień jest pożądany, bo jest sexi, każdy, go dotyka, głaska, nie kryjąc subtelnego mmm… i odgłosów zachwytu. I to jest główny argument dla którego chcemy go mieć 😉


Z naszego sklepu: PATERA KAMIENNA RETTANGOLO 430 WAPIEŃ ASTER | MISA KAMIENNA ROTONDO WAPIEŃ ASTER | MISA KAMIENNA OVALE WAPIEŃ ASTER

4 komentarze do “Dekoracyjne misy i patery – wisienka na torcie w aranżacji wnętrz”

  1. Mam od Was misę OVALE! Pięknie się prezentuje, tyle osób o nią pytało 🙂 i oczywiście każdy musi podnieść, sprawdzić, bo „oj jakie to musi być ciężkie” fajnie widzieć ich zaskoczone twarze

    1. Tak, nowe w technologie w obróbce kamienia pozwalają tworzyć cuda i realizować niewiarygodne projekty. Tworząc misy i patery staraliśmy się harmonijnie zgrać, piękno kamienia i jego walory użytkowe. Cieszymy się, że nam się to udało 🙂

  2. Poszukiwacz prezentów

    Rewelacja! A można na takiej misie zrobić napis – dedykację? Myślę o nietuzinkowym prezencie.

    1. Oczywiście! Jest mnóstwo sposobów, żeby spersonalizować taką paterę. Robiliśmy już takie realizacje na rocznice, jubileusze, jako trofea, czy bardzo osobiste prezenty. Zapraszamy do kontaktu, razem na pewno wymyślimy jak w zależności od okoliczności, okazji czy osoby obdarowanej zrobić to najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *