Domowa pizza – poradnik

Domowa pizza upieczona na kamieniu to zupełnie inna jakość 😊

Idealna pizza, jaką zwykliśmy się rozkoszować w dobrych pizzeriach, powstaje dzięki krótkiemu pieczeniu w bardzo wysokiej temperaturze. Kamienie do pizzy to doskonała namiastka profesjonalnych pieców do wypieku pizzy. W domowych warunkach możemy wykorzystać kamień do pizzy granitowy bądź szamotowy. Nasz granitowy kamień do pieczenia pizzy, umieszczony w zwykłym domowym piekarniku, nagrzany do bardzo wysokiej temperatury, pozwala uzyskać efekt zbliżony do tego, z jakim mamy do czynienia w tradycyjnym piecu do wypieku pizzy. Dzieje się tak za sprawą dwóch niezwykle istotnych cech – kamienie magazynują ciepło – wystarczy więc, że pizza będzie zaledwie kilka minut w gorącym piekarniku; a także naturalnej porowatości kamienia – wchłania on wilgoć z pieczonego ciasta. Te czynniki sprawiają, że upieczona na nim pizza staje się idealnie wypieczona, delikatna i chrupiąca.

Pizza pieczona na okrągłym kamieniu granitowym
Nasza pizza podczas wypieku na okrągłym kamieniu

Przygotowanie pizzy zaczynamy więc od nagrzewania granitowego kamienia do pizzy w piekarniku 😊

Aby kamień do pizzy złapał dobrą temperaturę potrzebne jest ok. 45 min – a to z kolei idealny czas, żeby wszystko na pizzę przygotować 😊

Kamień do pizzy umieszczamy na kratce bądź blaszce na środkowym poziomie zimnego jeszcze piekarnika. Włączamy piekarnik na ok. 270°C (grzanie góra-dół) i tym czasie przygotowujemy pizzę.

Mój przepis na CIASTO

  • 400g mąki pszennej (ok 3 szklanki)– najlepiej typ 00
  • 220g ciepłej wody (1 szklanka)
  • 25g świeżych drożdży
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli

Mąkę przesiewamy do miski. Pokruszone drożdże i cukier rozpuszczamy w wodzie, wlewamy do miski z mąką. Dodajemy sól i oliwę. Energicznie wyrabiamy ciasto ręką bądź robotem kuchennym z końcówką do wyrabiania ciasta. Wyrabiamy tak długo, aż ciasto będzie miało gładką konsystencję i nie będzie przyklejało się do dłoni. W razie potrzeby podsypujemy mąką, ale ciasto nie może być zbyt twarde.

Wyrobione ciasto smarujemy odrobiną oliwy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na 30-45min.

W tym czasie przygotowujemy sos pomidorowy (przecier pomidorowy + oliwa + czosnek + sól + świeże lub suszone zioła – oregano, bazylia, tymianek), trzemy ser i przygotowujemy ulubione dodatki do pizzy.

Kiedy ciasto podwoi swoją objętość, dzielimy je na 4 części. Rozciągamy palcami tak, aby powstały cienkie placki. Każdy smarujemy sosem pomidorowym, układamy ser i ulubione dodatki.

Przy pomocy łopatki wkładamy pizzę do piekarnika, bezpośrednio na rozgrzany kamień. Po ok 4-5 minutach ostrożnie łopatką wyjmujemy upieczoną pizzę, odkładamy na tacę/talerz, a do piekarnika wkładamy kolejną 😊

Pizza z pomidorami i bazylią wkładana do piekarnika z kamieniem granitowym
Wkładanie pizzy do piekarnika łopatą

Najlepiej z kieliszkiem wina i w dobrym towarzystwie siadamy do stołu i delektujemy się pyszną pizzą… i w zasadzie kiedy zjadamy ostatni kawałek, kolejna jest już gotowa 😊

Po zakończeniu pieczenia wyłączamy piekarnik i rozgrzany kamień zostawiamy w nim aż do całkowitego ostygnięcia i dopiero wtedy myjemy ręcznie z dodatkiem delikatnych środków do mycia naczyń.

Na kamieniu do pizzy można również zrobić pyszne bagietki

P.S. Równie smakowite będą upieczone na kamieniu grzanki, tosty, zapiekanki. Powinniśmy więc używać kamienia do pizzy jak najczęściej 😉 SMACZNEGO!


Z naszego sklepu:
kwadratowy kamień do pizzy | okrągły kamień do pizzy

Czytaj również:
Fotografka bloguje | Zdrowo w 15 minut


2 thoughts on “Domowa pizza – poradnik

  1. Wow! Potwierdzam, świetna pizza wyszła.

  2. Dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On FacebookVisit Us On Instagram